![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/363819198_311650781522014_1465387881614529860_n-615x640.jpg)
Darko Marinković
IT
Darko Marinković rođen 1981. godine u Doboju, diplomirao matematiku i informatiku na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banja Luci. Ima višegodišnje iskustvo u primjeni matematičkih i statističkih metoda i tehnika rada sa podacima s ciljem kreiranja inovativnih rješenja u različitim domenima primjene – SmartCity, obrazovanje, FinTech, energetika, ... Trenutno je Rukovodilac Lanaco AI/ML laboratorije i potpuno posvećen istraživanju primjenjivosti posljednjih tehnološkoh trendova vještačke inteligencije u rješavanju poslovnih problema.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/Halebic-photo-1.jpg)
Prof.dr. Jasmin Halebić
Profesor
Dr. sc. Jasmin Halebić je redovni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Zenici na naučnoj oblasti Ekonomska teorija i politika na predmetima: Makroekonomija, Mikroekonomija, Ekonomika preduzeća na I ciklusu, te Lokalni ekonomski razvoj i Ekonomija javnog sektora na II ciklusu studija. Doktorirao je na Univerzitetu u Zenici 2009. g. na temu uloge ekonomskih institucija u ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine. Usavršavao se na dodatnim edukacijama iz oblasti razvojnih evaluacija i javnih finansija. Radove objavljuje u naučnim časopisima kao što su: South East Europen Journal of Economics and Business, i Economics/Ekonomija. Autor je tri knjige: Kockanje – socioekonomski efekti; Makroekonomija – dobre strane te Značaj ekonomskih institucija, kao i više desetina naučnih i stručnih radova. Upravljao je i učestvovao u značajnim naučnim, istraživačkim i stručnim projektima u zemlji i inostranstvu. Aktivan je konsultant za domaće i međunarodne organizacije: UNDP, UNICEF i druge. Učestvovao na više naučnih domaćih i međunarodnih konferencija u svojstvu autora i predavača. Savjetovao studente II i III ciklusa studija u mentorstvima magistarskih radova i doktorskih disertacija. Obnašao dužnosti dekana Ekonomskog fakulteta, prodekana za naučno-istraživački rad i člana Senata Univerziteta u Zenici, zatim ministra finansija u Kantonu Sarajevo i člana Upravnog odbora Agencije za bankarstvo FBiH.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/pr3_zdenko_klepic_1637674405_73.jpg)
Prof. dr. sc. Zdenko Klepić
Profesor
Prof. dr. sc. Zdenko Klepić (Bugojno, 1963.) je prorektor za poslovanje, ljudske potencijale i upravljanje kvalitetom na Sveučilištu u Mostaru, te redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu. Bavi se proučavanjem Menadžmenta i Poduzetništva te predaje predmete iz ovih oblasti na Ekonomskom fakultetu, na još nekoliko fakulteta Sveučilišta u Mostaru i na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Bihaću. Nekoliko godina je bio angažiran i na Ekonomskim fakultetima Sveučilišta u Splitu i Univerziteta u Zenici. Voditelj je Zajedničkog poslijediplomskog studija Ekonomskog fakulteta u Splitu i Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Član je Global Entrepreneurship Monitoring tima za Bosnu i Hercegovinu, član Nadzornog odbora Aluminij d.d. Mostar, član Upravnog odbora Tehnološkog parka „Intera“ iz Mostara, član je odjela za gospodarstvo i voditelj pododjela za poduzetništvo, obrt i međunarodne fondove Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora. Nakon završenog Ekonomskog fakulteta u Mostaru (1982.-1986.) magistrirao je 2001. godine i doktorirao 2006. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru pod mentorstvom prof.dr.sc. Marina Buble. Na Sveučilištu u Mostaru je angažiran od 1998. god. a od 2007. god. je u stalnom radnom odnosu na Ekonomskom fakultetu na kome je u grani Menadžmenta biran u sva zvanja od asistenta, docenta, izvanrednog profesora i konačno 2016. godine u redovitog profesora (trajno zvanje). Dužnost prodekana za nastavu i studente obnašao je na Ekonomskom fakultetu od 2012. do 2017. godine kada je postao član Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru iz reda nastavnika što je bio do 30.9.2017. god., nakon toga je izabran za prorektora. Autor/koautor je 5 knjiga koje se kao udžbenici koriste kao literatura na različitim fakultetima i to (s prof.dr.sc. Marin Buble) Menadžment malih poduzeća – Osnove poduzetništva i Menadžment malih poduzeća - Osnove menadžmenta, (s prof.dr.sc. Lidijom Lesko Bošnjak) Osnove menadžmenta Ljudskih potencijala, Obiteljsko poduzetništvo (8 autora sa Sveučilišta iz Mostara i Splita - urednik prof.dr.sc. Dejan Kružić), te samostalno Menadžment neprofitnih organizacija. Autor/koautor je 50- tak znanstvenih i 10- tak stručnih radova, bio je voditelj i sudjelovao u brojnim projektima, te ima bogato iskustvo u radu i suradnji u javnoj upravi i gospodarstvu. Aktivan je trener i sportski djelatnik, majstor karatea crni pojas 8. Dan. Sudionik je Domovinskog rata, nositelj više odličja (Spomenica domovinskog rata, Spomenica domovinske zahvalnosti, Hrvatski pleter, Hrvatski trolist, Medalje „Ljeto 95“ i „Oluja“) te ima čin pričuvnog brigadnog generala.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/IMAG0361-615x640.jpg)
Doc.dr.sc. Boris Crnokić
Voditelj ureda za projekte
Boris Crnokić je rođen u Jajcu 25. kolovoza 1983. godine, gdje je završio osnovnu i srednju elektrotehničku školu. 2008. godine stječe zvanje diplomirani inženjer strojarstva, smjer dizajn konstrukcija, na Fakultetu strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru, a gdje je od iste godine uposlen je kao asistent. 2011. godine upisuje poslijediplomski doktorski studij strojarstva na istome Fakultetu, a gdje je 2016. godine obranio doktorsku disertaciju pod naslovom „Razvoj algoritma upravljanja navigacijom mobilnog robota primjenom umjetnih neuronskih mreža“. U srpnju 2017. godine izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docent na znanstvene grane mehatronika i robotika, a uz to je i predavač u sklopu TRAIN+ programa. Doc. dr. sc. Boris Crnokić je autor i/ili koautor 20 znanstvenih i stručnih radova objavljenih i citiranih u više znanstvenih časopisa i konferencija, a sudjelovao je i prezentirao radove i referate na 10 znanstvenih i stručnih konferencija. U posljednjih 10-ak godina sudjelovao je u 20-ak državnih i Europskih znanstvenih, stručnih i drugih projekata, a kroz različite programe akademske razmjene boravio je u Beču na “Fachhochschule Technikum Wien”, te u Mariboru na Fakulteti za strojništvo Sveučilišta u Mariboru. Trenutačno je voditelj Ureda za projekte Sveučilišta u Mostaru, a u razdoblju od 2017. do 2019. godine obnašao je funkciju prodekana za nastavu na Fakultetu strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru. Boris Crnokić je pridruženi član Hrvatskog društva za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini. Od prosinca 2017. godine obnaša funkciju zamjenika predsjednika Upravnog odbora Neovisnog operatora sustava u Bosni i Hercegovini sa sjedištem u Sarajevu, a od listopada 2019. god. član je Povjerenstva za polaganja stručnih ispita iz oblasti strojarstva, smjer proizvodno strojarstvo, pri Federalnom ministarstvu prostornog uređenja. Aktivno se služi engleskim i njemačkim jezikom u razumijevanju, govoru i pisanju.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/almir_pestek-615x640.jpg)
Dr. Almir Peštek
Profesor
Prof. dr. rođen je 21.02.1973.godine Vodeći ekspert za turizam u Bosni i Hercegovini. Redovni profesor na Katedri za marketing Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Polja uže ekspertize su vezana za marketing, digitalni marketing i socijalne medije, poduzetništvo, razvoje SME poduzeća, lokalni i regionalni ekonomski razvoj i sl. Posjeduje veoma bogato konzultantsko iskustvo kako kao domaće kompanije i javne institucije, tako i za međunarodne organizacije kao što su UNDP, EUSR, EU IPA programi itd. Autor je velikog broja stručnih i naučnih istraživanja i članaka, te aktivan učesnik brojnih međunarodnih naučnih konferencija. Veliki broj naučno istraživačkih radova iz oblasti turizma.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/Ivan-Jezeraskic-211-1-615x600.png)
Ivan Jezeraškić
Menager
Rođeni Vitežanin Ivan Jezeraškić sa njemačkom adresom uspješni je menager njemačke tvrtke koja se bavi proizvodnjom i distribucijom pametnih ploća. Ivan je za naš portal potvrdio dolazak na Centralna Business Forum, gdje će na panelu vezanom za obrazovanje imati predavanje „Digitalizacija na području obrazovanja i poslovne komunikacije“. Životni put Ivana Jezeraškića Životni put je Ivana Jezeraškića vodio od rodnoga Viteza, preko Splita, sve do Njemačke, u kojoj se skrasio. Svaki početak zahtijeva puno strpljenja, učenja i rada, pa i njegov. Promijenio je više poslova i prije tri godine se pridružio korporaciji Degen GmbH co. KG kao monter školskih ploča. Već na početku sam primijetio visoku razinu digitalizacije obrazovanja u Njemačkoj i važnost koju tvrtke pridaju unapređenju korisničkog iskustva i produktivnosti. Počeo sam kao monter, ali sam brzo napredovao i postao voditelj tima. Svjestan da je to i dalje ispod mojih potencijala, istraživao sam tržište i razvio plan za osvajanje jugoistočnog europskog tržišta,“ kaže Ivan. Svoju viziju podijelio je s vlasnicima tvrtke i dobio podršku za realizaciju plana. Vodeći se načelom „misli lokalno, djeluj globalno“, odlučuje ideju digitalizacije usmjeriti ka BiH.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/zeljko_sain_3-615x640.jpg)
Prof.dr. Željko Šain
Ekonomski analitičar
Četrdeset devet godina profesor Željko Šain proveo je na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Od studenta, profesora, dekana, majstora, sve je to bio i, kako sam kaže, najveći dio života proveo je upravo na fakultetu. Pregledao je više od 40.000 studentskih radova, bio mentor na stotine diplomskih radova i svoj radni vijek završava na ovom fakultetu. Šain je ekonomski analitičar zadužen za financije, osiguranje i privrednu ekonomiju. Njegova poruka je "Neprestano učiti i humani produktivno primjenjivati znanje".
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/5a436b61-7bec-4246-b70a-f74dd02fedb9-615x491.jpg)
Antonija Jozić
Županica
Rođena je 13. lipnja 1978. godine u Slavonskom Brodu. Osnovnu školu završila je u Pleternici, a Gimnaziju u Požegi. Na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta Jurja Strossmayera u Osijeku završila je Preddiplomski sveučilišni studij Financijski menadžment i stekla titulu sveučilišne prvostupnice ekonomije (univ.bacc.oec.). Trenutno pohađa Diplomski studij Financijski menadžment na istom fakultetu. Udana je i majka četvoro djece. Privatna je poduzetnica koja iza sebe ima dugogodišnje poduzetničko iskustvo u prerađivačkoj industriji. U tom periodu bila je aktivna i u Upravnim odborima Udruženja obrtnika Požega te županijske obrtničke komore. Članica je Hrvatske demokratske zajednice od 1994. godine, trenutno je predsjednica GO HDZ-a Pleternica, potpredsjednica ŽO HDZ-a Požeško-slavonske županije te članica Središnjeg odbora HDZ-a. Članica je Odbora za regionalni razvoj i fondove EU Hrvatske demokratske zajednice. Bila je vijećnica u Gradskom vijeću Grada Pleternice u mandatu 2005.-2009., obnašala dužnost zamjenice gradonačelnika Grada Pleternice od 2009.-2013., a od 2013.-2021. godine dužnost gradonačelnice Grada Pleternice. Bila je zastupnica u Županijskoj skupštini Požeško-slavonske županije od 2013.-2021. godine, a potpredsjednica Skupštine od 2017.-2021. godine. Na lokalnim izborima u svibnju 2021. godine, u prvom krugu s potporom od 58,12%, izabrana je za županicu Požeško-slavonske županije. Članica je hrvatskog izaslanstva u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe u Strassbourgu od 2016. godine, a 2021. godine izabrana je za potpredsjednicu Doma lokalnih vlasti te potpredsjednicu EPP/CCE grupe zastupnika. U svibnju 2021. izabrana je za izvjestiteljicu Kongresa za proračun i resurse. Zamjenica je člana u Europskom odboru regija (COE) u Bruxellesu. Bila je članica Predsjedništva Udruge gradova od 2013.-2021. godine. Sudionica je brojnih konferencija, seminara, a za vrijeme obnašanja dužnosti gradonačelnice Grada Pleternice grad je dobitnik brojnih priznanja, od čega izdvajamo titulu „Pametnog grada – grada budućnosti“, te je uvršten među TOP10 gradova u Republici Hrvatskoj po korištenju EU fondova.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/amir-hasicevic-fmt-1_1683286438-615x640.jpg)
Amir Hasičević
Ministar
Rođen 23. 4. 1971. godine u Doboju. Srednju stručnu spremu stekao je u Elektrotehničkoj školi u Doboju, nakon čega upisuje i završava Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli. Doktor je ekonomskih nauka, osnivač i vlasnik društva za reviziju “Hasičević” d.o.o. Gračanica, koje okuplja revizore sa značajnim iskustvom koje su stekli vršeći reviziju u firmama na cijelom području Federacije Bosne i Hercegovine. Ovlašteni je revizor, certificirani računovođa, sudski vještak, ovlašteni procjenitelj i stečajni upravitelj. Predsjednik je Skupštine udruženja ratnih veterana 212/222 Bosansko- oslobodilačke brigade. Četiri godine rata proveo je kao diverzant u ARBiH zauzevši prve redove odbrane zemlje. Aktivno govori engleski jezik.
![](https://centralnabusinessforum.com/wp-content/uploads/2023/09/nasiha-pozder-fmoit-2_1684486896-615x640.jpg)
Nasiha Pozder
Ministrica
Rođena 1978. godine u Tuzli. Diplomirala 2003. godine na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2013. godine doktorirala na oblasti arhitektura i urbanizam. Stručni ispit položila 2008.godine. Od 2004. godine zaposlena na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, na Katedri za urbanizam i prostorno planiranje, gdje je 2018. godine izabrana u zvanje docenta. Autorica je značajnog broja naučnih i stručnih radova, a kao gostujuća predavačica ostvarila saradnju na Technische Universität Wien, Technische Universität Stuttgart, Inalco institute Sorbonne Pariz, İTÜ Istanbul Technical University itd. Profesionalnu karijeru razvijala i kroz Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje AFS gdje je vodila tim zadužen za projekte iz oblasti urbanizma, ali i kroz saradnju sa lokalnim zajednicama i strukovnim udruženjima, te kao konsultantica za UNDP i Svjetsku banku na projektima Recovery, Local Integrated Development, Climate-Ready Cities. U mandatu 2018-2022. obavljala dužnost zastupnice u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, a svoj politički angažman vezuje sa stručnim, pa od 2012.godine učestvuje u radu komisija za urbanizam i prostorno planiranje i zaštitu kulturnog, prirodnog i historijskog naslijeđa Federacije Bosne i Hercegovine, te Kantona Sarajevo i Grada Sarajeva. Značajnu saradnju ostvarila i kao konsultantica i predavačica za Friedrich Naumann, Heinrich Böll, WFD i Boris Divković fondacije na projektima i seminarima u oblasti prostorne politike, zaštite okoliša i smart city rješenjima. Aktivno govori Engleski jezik.